Koguduse lood

EESTI VABARIIK 100 TALLINNA JAANI KIRIKUS

On juba traditsiooniks saanud, et vabariigi aastapäeval ootab kirik Toompealt lipuheiskamiselt saabuvaid külmanäpistatud pidulisi hommikul enda juures kuuma tee ja kontsert-palvusega. Nii ka Eesti juubeliaastal. Uksed avanevad kirikus 24. veebruaril hiljemalt kell 8 ja kõiki tulijaid ootab esmalt lõunasaalis kuum tee.

Räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Kui Eesti kaitseväe ohvitserid minu juurde jõudsid, teadsin ma, et nad tulevad rääkima sellest, millisel kellaajal piirdeaedasid nihutada Jaani kirikule lähemale ja piirata teed Toompealt Jaani kirikusse ning mis kellaajal lasta see vabaks. Me saime kenasti kokkuleppele, kuigi sellel aastal on kõik Tallinna üritused tund aega nihkes, v.a Toompeal lipu heiskamine – nad ikkagi ei suutnud seda päikesetõusu kellaaega oma vägedega kuidagi tund aega nihutada.

Kell 8.20 on Tallinna Jaani kirikus algamas hommikupalvus „Eesti Vabariik 100“. Lõunasaalis saab enne seda tassikese teed. Jaani kirikus on sel korral laulmas vähemalt kaks meest, aga võib-olla on neid naisi-mehi siis rohkemgi. Tänase seisuga on kindlalt teada kaks inimest: Marek Sadam ja Endrik Üksvärav. Marek Sadam on neil hommikutel juba traditsioon, ta on mitu aastat neist osa võtnud. Seekord tuleb ta oma akordionistist sõbra Martin Trudnikoviga.

Endrik Üksvärav tuleb laulab tenorina omalt poolt laule. Saame laulda ka ühislaule – vaimulikke laule, palveid – ja on väike mõtisklus. Kindlasti on ka palve ja õnnistamine. Hümnigi lauldakse. Hümni mängib ka meie kiriku kellamäng – vähemalt sellest päevast alates, kui mitte varem. Igal juhul on muusikud sinna juba Heino Elleri „Kodumaist viisi“ ja teisi lugusidki salvestanud, nii et Eesti sajanda sünnipäeva puhul on vähemalt kuu aega kiriku kellamängus drastiline muudatus ja väga palju vaimulikku, isamaalist ja helget hakkab kõlama.

Igal juhul 24. veebruaril on kirikus väike teejoomine ja siis kell 8.20 kontsert-palvus. Kella 13-st toimub siin kirikus juba ka kontsert „Eesti Vabariik 100“, kus laulame Eestile. See on perekontsert, kus esinevad Eesti Raadio tütarlastekoor, Püha Miikaeli poistekoor ja orelil Ene Salumäe. Saab olema ilus ja helge kontsert. Nii enne kui ka pärast seda, mis siin platsi peal toimub, alustame meie – ega me ei anna mingit võimalust vahepeal koju või ära minna neile, kellel kirik meeldib ja kes tahavad soojas ruumis seda hetke tähistada. Loomulikult on ka järgmisel päeval, 25. veebruaril pühendatud jumalateenistus ühes osas vabariigi sajandale sünniaastapäevale. Siis on laulmas spetsiaalselt selleks kokku pandud koguduse ühendkoor – et oleks pidulik ja võimas ja et me laulaksime ka koraale, nii kirik kummis.

Nii on see mõeldud. Tähistame väärikalt ja suurelt, sest meil on põhjust Jumalat tänada selle imelise kingituse – oma riigi eest…

*****

(Foto: Tarmo Tilsen)

Kalender

E T K N R L P
1
4
7
8
10
11
15
18
21
22
24
28
29

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net