Leerikool on ristiusu ja luterliku kiriku aluste tundmaõppimise kursus. Leeri tulijast, kel kursus läbitud, saab pärast ristimist (kui ta varem pole ristitud) ning leeriõnnistamist koguduse täieõiguslik liige.
Igal aastal toimub meie koguduses kolm kolmekuulist leerikursust. Tunnid on kolmapäevaõhtuti (kl 18.00–20.20, koos kohvipausiga) ja vahel ka pühapäeval pärast jumalateenistust.
Leeriõpetuse maht on kuni 50 akadeemilist tundi. Tallinna Jaani koguduses kuulub leerikoolitusse ka vähemalt üks nädalalõpu-leerilaager. Laagrisse sõidetakse reede õhtul kell kuus ja tagasi jõutakse pühapäeva õhtul kell kuus. Laagris on õppimist ja õpitu üle arutamist, tööd ja mänge, palveid ja laule. Tavaliselt arutatakse leerilaagris läbi ka lõputesti küsimused.
Leeriaja kestel on vaja osaleda kuuel jumalateenistusel. Leerikursuse jooksul tuleb kirjutada lühike mõtisklus teemal „Eile nägin ma kirikut“ ja ühega koguduse vaimulikest saab maha pidada umbes kolmveerand-tunnise vestluse.
Leeriõnnistamise eelduseks on soov elada kristlasena ja edukalt sooritatud leeritest. Testi tulemusele liidetakse kohalkäidud tundide, laagri ja jumalateenistustest osavõtmise eest saadud punktid. Seega tuleb neil, kes muretsevad, et äkki nad ei suudagi testi ära teha, lihtsalt kõiges, mida leerikursusel pakutakse, hoolega osaleda – siis pole probleemiks ka see, kui testi tehes päris mitmele küsimusele õigeid vastuseid ei leia.
Leerikursuse maksumus on 60 eurot, mis katab pea kõik leeriga seotud kulutused (õppematerjalid, leerilaager, tunnid, tunnistused jm). Neil aga, kes leeriaja lõpupoole saavad selgeks, et tahaksid välja jõuda leeriõnnistamiseni, tuleb tasuda ka koguduse liikmemaks. Selle, esimese liikmeannetuse suuruseks on kas 20 eurot või üks protsent inimese aastasest sissetulekust.
Leerikooli võib tulla alates 15ndast (erandkorras ka 14ndast) eluaastast. Vanuse ülempiiri ei ole. Meie kirikus on leeris käinud nii neljateistkümne kui kaheksakümne aasta vanuseid inimesi.
Suurem osa leerilastest on kõnelnud sellest, et tunnid mööduvad kummaliselt kiiresti ja annavad ilusat rahu ja jõudu, ka leerilaagri kohta öeldakse valdavalt väga häid sõnu. Leeri lõppedes kurdetakse peamiselt selle üle, et leeriaeg liiga kiiresti otsa sai. Ometi pole leerikool pelgalt ilus episood, lühike umbtee, millest jäävad vaid kaunid mälestused. Leerikool on tee, mis juhib paljusid edasi oma kogudusse, kirikusse, laulatusele, laste ristimisele, ristivanemaks hakkamisele – juhib ellu, mis on elamist väärt.
Tere tulemast leeri!
Sind oodatakse!
Kirik on kodu, kus on ruumi ka Sinule.
Jaan Tammsalu, vaimulik