KÄIMAS ON TALLINNA JAANI KIRIKU PEAORELI INTONEERIMINE

Esmaspäeval, 9. jaanuaril 2023. a jõudis Saksamaalt Eestisse orelite intoneerija MATTHIAS ULLMANN, kes varem on intoneerinud ka Kaarli ja toomkiriku oreli. Jaani kiriku orelil oli intoneerimistöö siiani tegemata ja pill vajas seda väga. Vahepeal suur orel nüüd teenistustel ei kõla, meie organistid mängivad väikese oreliga.

Intoneerimine ei ole häälestamine, vaid oreli kõla ühtlustamine. Organist TIIA TENNO seletab seda mittemuusikutele lahti nii, et kui inimene laulab järjest viit nooti eri tugevuse ja tämbriga, siis väga ilusasti see ei kõla. Orelil on samamoodi, üks helirida peaks kõlama kenasti ühtlaselt. Seda intoneerija tagabki.

Orelifirmadel on tavaliselt üks mees, kes intoneerib – see on üsna spetsiifiline oskus ja reeglina meister üksnes intoneerib, mitte ei ehita orelit. Intoneerimine annab orelile viimase lihvi. Intoneerija kuulab kõik oreliviled üle ja teeb need kõla poolest hästi ühtlaseks, säravaks ja ilusaks.

„Meister Matthias Ullmanni töö on Kaarli ja toomkirikus erakordselt hästi tehtud. Ta on ka kogu Euroopas tuntud ühe parima romantiliste orelite intoneerijana. Seepärast polnud meil mingit küsimust, keda seda tööd tegema valida, pealegi olid kontaktid meil samuti olemas, ta oli juba varem Eestis olnud,“ räägib Tiia Tenno.

Meister ei tea veel täpselt, kui palju aega tal Tallinna Jaani kiriku oreliga kulub, kuid ta peab kindlasti olema Saksamaal tagasi 1. märtsiks. Praegu elab mees Rootsi-Mihkli koguduse külaliskorteris: mugavalt lähedal oma tööpaigale ehk Jaani kiriku orelile, nii et saab minna-tulla just omale sobivalt.

Kui töö saab veebruari teises pooles valmis, plaanivad meie organistid teha väikese avakontserdi, kuhu kutsuks ka teisi organiste mängima. Pole veel sugugi kindel, kas tavakõrv suurt vahet oskab märgata, muutus ei ole nii drastiline, aga oreli kõla peaks siis ikkagi olema palju ühtlasem, selgem ja meeldivam.

(Foto: Heidi Tooming)

Kalender

E T K N R L P
2
5
8
9
12
13
15
16
19
20
22
23
26
27
29
30

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net