KOGUDUSE KAMMERKOOR AKTIVA OOTAB UUSI LAULJAID

Üks Tallinna Jaani koguduse kooridest on kammerkoor Aktiva. Koroonaaeg laastas ka nende ridu täitsa tuntavalt ja nüüd on tarvis olukorda parandada. Lauljaid vajatakse kõikidesse häälerühmadesse. Kõik koorilaulukogemusega inimesed on väga oodatud!

Aktiva eripära on see, et repertuaaris on nii vaimulik muusika kui ka sving, džässmuusika. Koori ajalugu ulatub 2000. aastasse, kui Tallinna Tehnikaülikooli all tegutseva Tallinna Kõrgema Majanduskooli direktor kutsus dirigent Kaja Viira kooli juurde koori looma. Kaja oli selleks igati õige inimene, sest oli ühe koori juba suutnud nullist üles ehitada – Flora kammerkoori.

2015. aastal kaotati see kool ja Aktiva jäi täiesti laokile, isemajandavaks. See oli päris raske aeg. Väikene koor, kuidas toime tulla? „Aga saime kuidagi hakkama, küsisime laulupeo toetusi – me oleme kõikidest laulupidudest oma eksisteerimise vältel osa võtnud,“ räägib dirigent.

Õnnelik juhus oli see, kui 2020. aasta märtsis tekkis võimalus tulla Jaani kiriku kooriks. Kaja Viira on Jaani koguduse liige aastast 1989 ja ta mees kuulub samuti kogudusse – ühtlasi on ta koorivanem. Kaja on kunagi lõpetanud Tallinna kirikumuusika kooli ja oli seal Jaani kiriku stipendiaat. Need asjad omavahel jooksid nüüd kuidagi toredasti kokku.

Kuid kohe järgnes koroonaaeg, 2020. aasta sügisel peaaegu ei saanudki tööd teha, kooriproove ei olnud võimalik läbi viia ja kõik avalikud kohad olid kinni. Läbi häda sai Aktiva küll hästi väikese koosseisuga esineda jõuluteenistusel: osa lauljaid olid haiged, osa ei julgenud kodust välja tulla – see oli selline aeg. Kevad läks samamoodi, proove ei saanud teha, ja sügiski astus veel sama rada.

„2022. aasta kevadel saime laulda teenistustel, sügisel samuti ja jõuluõhtul andsime kontserdi. Varem oli see koguduse kammerkoori ülesanne, aga nüüd, kui seda enam ei ole, pakkusime ennast välja, et meil on repertuaar olemas,“ räägib Kaja Viira eelmise aasta elavnemistest.

Kevadel on Aktival alati kontsert, kus esimeses pooles lauldakse vaimulikku muusikat, aga teises kergemat poolt, džässmuusikat. See on igati põnev. Aktiva dirigent: „Otsin seadeid sinna: džässikorüfeedel Uno Naissool ja Valter Ojakäärul on väga häid kooriseadeid. Viimasel aastal olen ka Paul Ruudi Kergemuusikakooriga teinud koostööd, Paul Ruudi on väga hea kooriseadete tegija.“

Kooris on praegu 15 lauljat – viis meest ja kümme naist –, aga see on natuke muutuv suurus, sest läbirääkimised on pooleli endiste lauljatega, osa plaanib tagasi tulla.

Proovid toimuvad koguduse Lastekodu 6a majas teisipäeviti kell 18. Kaja Viira peab plaane: „Koroona on ka häältele halvasti mõjunud: kui pikalt ei laula, siis ei ole enam sujuvust ja kooskõla. Oleks vaja teha kaks korda nädalas proovi ühe asemel. Ainuke vaba õhtu oli Lastekodu tänava majas reedel ja see eriti ei sobi. Praegu tegeleme sellega, et saada teiseks prooviajaks neljapäevaõhtut.“

Uuel tulijal peaks olema koorilaulukogemus, ilma selleta oleks raske koori sulanduda. „Meie tase ei ole väga algeline, püüame laulda ikka keerukamaid laule. Ootame inimesi kõigisse häälerühmadesse, tahaks koori natuke suuremaks saada,“ kõlab dirigendi suust suur soov.

Täpsemat infot saab dirigendilt:

KAJA VIIRA

+ 372 51 84 014

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kalender

E T K N R L P
1
4
7
8
10
11
15
18
21
22
24
28
29

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net