Vabaduse plats 1, Tallinn

Eva Jänese ja Evi Tihemetsa ühisnäitus „Kaasteelised“

Näitus "Kaasteelised"Täna kell 17 avatakse Tallinna Jaani kiriku galeriis Eva Jänese ja Evi Tihemetsa ühisnäitus „Kaasteelised“

Galerist ERKKI JUHANDI tutvustab:

„See näitus on imeline selle tõttu, et on juubelihõnguline. Meil on kaks juubilari. Evi Tihemets tähistab kümne päeva pärast 90. sünnipäeva ja Eva Jänes sai suve algul 80-aastaseks. Väga tore, et nende ühisnäitus on Jaani kirikus.

Eva Jänest paljud siin koguduses tunnevad, ta tegi aastakümneid meil galeristi tööd. Evi Tihemetsal on ka olnud näitusi Jaani kiriku galeriis. Aga esimest korda on nad siin koos – sellise kena pealkirja all nagu „Kaasteelised“.

Evi Tihemetsal on näitusel väljas suured kollaažid. Eva Jänes näitab värskeid, sel aastal valminud sarju. Nii et näitus on väga värvirohke ja huvitav. Ma loodan, et kahe kunstniku koosmõju selles galeriis tuleb hästi esile. Eval on väiksed formaadid ja Evi Tihemetsal omakorda suured. Küllap see annab heas mõttes konflikti ja on ka vaatajatele huvitav.
Mõlemad kunstnikud on väga heas loomingulises vormis ja see teeb rõõmu. Eva Jänesel lõppes just suurnäitus Solaris Galeriis ja Evi Tihemetsal tuleb seal õige pea näitus.
Kõige toredam, et mõlemal on valminud raamat. Evi Tihemetsa suureformaadilise kogumiku on koostanud Vappu Thurlow. Kunstiteadlane Reeli Kõiv on teinud raamatu Eva Jänese monumentaalteostest – „Suur pilt arhitektuuris. Eva Jänese monumentaalmaalid“.

Enamik Eva Jänese monumentaalmaale on juba hävinenud, paljud on näha veel vaid fotodelt. Aga autor on koostanud väga põhjaliku kogumiku sellest monumentaalkunstist, mida Eva Jänes on teinud ka sügaval nõukogude ajal erinevates kolhoosikeskustes ja avalikes hoonetes. Mõni neist on säilinud.

Kõige tuntum Eva töö on vast konsistooriumi kabel. Jaani kiriku ja koguduse jaoks jääb kunstnik Eva Jänese looming nähtavaks ja armsaks eelkõige läbi altariseina vitraažide. Raamatulehekülgedel on need näha.

Raamat on väga põhjalik ülevaade kunstniku monumentaalloomingust. Enne seda on tal ilmunud album oma geomeetriliste maalide kohta – „Geomeetria kaudu harmooniale. Maalid“.

Näituse avamisel on tore võimalus esitleda neid raamatuid ja sealt saab neid soodsama hinnaga ka osta.“

Vt ka:
https://rahvaraamat.ee/p/evi-tihemets/1655040/et...
https://e-kirik.eelk.ee/.../eva-janese.../
https://www.apollo.ee/eva-janes-geomeetria-kaudu...

Kalender

E T K N R L P
6
16
20