Koguduse lood

KIRIKUTEENIJA KAIRI JÕGISE VIIMANE TÖÖPÄEV TALLINNA JAANI KIRIKUS

Ei ole just tavapärane, et kirikuteenijaks on üsna noor inimene, kuid just see õnn oli Jaani kogudusel kahel viimasel aastal, kui kirikuteenijana töötas KAIRI JÕGIS. Õpetaja JAAN TAMMSALU tänas teda kolmekuningapäeva palvuse lõpus rahva ees ja andis pärast seda käärkambris Kairile üle kella, mis näitab alati teed Jaani kirikusse.

Viimasel tööpäeval vastas Kairi Jõgis mõnele küsimusele:

Kuidas sa sattusid Tallinna Jaani kirikusse?

See, et ma siia sattusin ja jäin, on kokkusattumuste jada.

2020. aasta sügisel tulin ma Indiast Eestisse, sest mu emal avastati vähk. Indias on olnud justkui mu teine kodu, ma olen seal käinud aastaid ja aastaid.

Kuid nüüd plaanisin ma ema haiguse ajaks kuhugi natuke tööle minna. Sain siiski õige ruttu aru, et täiskohaga tööd ma ei saa vastu võtta. Käisin Toidupangas, aga seal oli päris õudne raskeid kaste tassida 20 külmakraadi käes, nagu sel talvel siis oli.

Koroona tõttu olid kõik kohad kinni. Käisin aeg-ajalt Jaani kirikus tuge saamas. Avastasin siinsed reedehommikused koristamised. Mõtlesin, et ohoo, see just ongi hea.

Ma tulin ühel reedel siia. Olin aru saanud, et koristamine algab kell 9.45 palvusega ja siis on koristamine. Aga tegelikult on vastupidi, koristatakse varem, enne vabatahtlike koristajate palvust. Siis, kui mina kohale jõudsin, oli koristamine läbi.

Kirikuteenija ANU LUST võttis mind vastu. Kunagi ma olen temaga koos töötanud. Ta tundis mind ära ja mina teda. Ta ütles: „Koristamine on läbi. Aga meil on vaja kantslikatteid vahetada. Kas sa julged kantslisse ronida?“ Ma ütlesin, et julgen küll. Vahetasin kantslikatted ja läksin minema.

Järgmise nädala reedel tulin uuesti. Siis just oli kirikuteenija HEIDI TOOMING kukkunud ja midagi oli ta jalaga pahasti, ta jäi haiguslehele. Küsiti, kas ma saaksin Heidit asendada. Jaa, saan.

Siis läks ära kirikuteenija KAISA ISAK. Küsiti, kas ma saan tema asemel olla. Jaa, saan. Ja vaat niimoodi ma jäingi peaaegu kaheks aastaks. Käisin alates 2021. aasta märtsist igal nädalal kaks päeva siin tööl.

Mida need paar aastat sulle andsid, mis kogemusi sa said?

Kõige ägedam selle töö juures on koht ise, võimalus olla kirikus. Juba see, et tuled hommikul, teed ukse lahti ja terve kirik on sinu päralt – täiesti fantastiline. Siin toimub nii palju, kunagi pole kahte ühesugust päeva. Nii et see on petlik mulje, et siin pole midagi teha.

Jaani kiriku suur rikkus on see, et siin on nii palju õpetajaid, igaüks väga erinev. Pluss TOOMAS PAUL, temast ma üldse ei räägigi. Minu tipphetked on olnud siis, kui tema on mu käevangus läinud.

Isegi kui ei mõtle teenistuse peale, vaid olen lihtsalt tööl olnud, siis ikkagi on igal palvusel ja jumalateenistusel olnud midagi head – alati. Ei ole olnud korda, kus oleks igav. Alati on midagi, mis paneb mõtlema. Väga huvitav.

Kas sul jäävad ka edaspidi sidemed Jaani kogudusega?

Ma olen ristitud ja leeris käinud Jüris, kasvasin seal üles, aga nüüd ma enam ei satu sinna, vaid jõudsin siia. Nii et ma arvan küll, et sidemed Jaani kogudusega jäävad ka tulevikus. Meil on siin nii toredad naised, eranditult kõik kirikuteenijad on kõrgharidusega ja väga huvitavad inimesed. Nii et jah, ikka ma hoian sidet nendega.

Kuhu sa siit edasi lähed?

Ma olen rändur. 9. jaanuaril ma lähen Hispaaniasse. Hispaania on India järel ka olnud üks mu kodudest. Kunagi käisin seal väga palju, aga vahepeal oli see kuidagi kõrvale jäänud, elasin peamiselt Indias. Nüüd ma olen kolm korda järjest käinud Hispaanias. Seekord ma plaanin seal olla kolm-neli kuud, suvel tulen tagasi. Lähen Hispaania lõunaosasse, mägedesse, ühel mu sõbral on seal spaa, kus saan elada.

Miks on hea töötada kirikus?

See on väga toetav. Kui mina siia sattusin, oli mu elus väga raske aeg. Mu ema oli just minemas ja läkski. Tugi, mis ma sellel ajal siit sain, oli väga suur. Aga isegi kui ei ole sellist rasket aega, on kirik ikkagi nii toetav. Jaani kirikus lisanduvad ka kõik kontserdid ja näitused, kogu aeg saab olla kultuuri ja vaimsuse keskel, see on väga huvitav.

Kalender

E T K N R L P
2
5
8
9
12
13
15
16
19
20
22
23
26
27
29
30

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net