Koguduse lood

Jaani kiriku aluse maa saatus

Kirik

Korraks tekkis Tallinna Jaani kogudusel lootus, et okupatsioonikahjude eest EELK-le makstud kompensatsiooni eest saab lahenduse ka meie kiriku all ja ümber oleva maa küsimus. Päris nii see siiski ei läinud, aga lootus püsib ja loodetavasti saabub positiivne vastus juba lähiaegadel.

Asjade seisu valgustab õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Vana-aasta viimastel päevadel kirjutati ja räägiti ajakirjanduses väga palju sellest, et Eesti Evangeelne Luterlik Kirik ja Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik on saanud okupatsioonikahjude eest kompensatsiooni. Sinna juurde räägiti ikka ja jälle ka seda, et siis need kirikud ei nõua riigilt enam teatud asju tagasi. Sealhulgas oli mainitud, et EELK loobub siis Niguliste kiriku tagasinõudmisest.

Seda räägiti väga-väga palju väga erinevate nurkade alt. Nii mõnedki ajakirjanikud püüdsid kirikule üsna negatiivset varju heita. Peapiiskopi selgitusi ei avaldatud, valeinfot ja kummalisi arvamusi aga küll. Ühel hetkel küsiti peapiiskopi käest, kas ka Tallinna Jaani kirik saab sellega nüüd kirikualuse maa endale. Peapiiskop jaatas seda. Hiljem, kui ma talle helistasin ja küsisin selle kohta, ütles ta, et selleks hetkeks oli tal valitsusest selline informatsioon, aga hetk hiljem teatati talle, et esialgu küll oli valitsuses mõeldud ka Jaani kiriku maaküsimus panna samal päeval otsustamisele, aga viimasel hetkel oli see sealt siiski välja võetud. Kuid üks ministritest oli väga selge sõnaga öelnud, et ka see küsimus lahendatakse üsna kiiresti ja kindlasti positiivselt.

Seega, milles on siis küsimus? Küsimus on selles, et Jaani kiriku all ja veidi ümber oleva maa kohta puudusid selged dokumendid, et see oleks kunagi kuulunud Jaani kogudusele. Ja kui omal ajal sai kirik suure paketina riigile sisse anda kõikide kirikute ja pastoraatide aluste ja juuresolevate maade ja muude kogudustele kuuluvate maade tagasitaotlemise nõude, siis meie kiriku aluse maa kohta seda nõuet esitada ei saanud, kuna puudusid konkreetsed dokumendid, mille põhjal oleks saanud väita, et see maa on kord meie kogudusele kuulunud.

Oleme nüüd aastaid sellega tegelenud, taotlenud riigilt selle maa endale saamist, aga paraku pole valitsus suutnud seda küsimust ära otsustada. Praegu me maksame selle maatüki eest maksu ja teatavasti ei ole Tallinna kesklinna maa kasutamine mitte odav. Seda tuleks kogudusel maksta 50 aastat ja seejärel ei ole see maa ikkagi koguduse oma. Seetõttu me oleme seda asja aina edasi ajanud. Nüüd tekkis korraks lootus, et see asi on juba otsustatud, aga pisut hiljem tekkis lootus, et see otsustatakse üsna pea ja positiivselt.

Elame, näeme. Loodetavasti sellel aastal ja loodetavasti sellel poolaastal, loodetavasti sellel veerandaastal.“

*****

(Foto: Tarmo Tilsen)

Kalender

E T K N R L P
1
4
7
8
10
11
15
18
21
22
24
28
29

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net