Koguduse lood

Peapiiskop Urmas Viilma soov Jaani kogudusele

17.12

Peapiiskop Urmas Viilma pidas täna Jaani kiriku juubeliteenistusel jutluse. Pärast teenistust sõnastas ta omapoolse hea soovi lühiintervjuus ka koguduse FB lehe kaudu.

Tänase jutluse ajal kuulsime teilt, milline võiks kogudus olla Piibli seisukohast ja mida kogudus oma liikmete ja teiste inimeste jaoks peaks tähendama ja tähendabki. Aga küsiks siinkohal isiklikuma nurga alt – kuidas peapiiskop Toompealt üle linna kirikute vaadates Jaani kirikut näeb?

See on natuke selline küsimus, et milline laps on kõige armsam ... Aga tõepoolest, kui me vaatame Tallinna peale, siis me näeme eri vanusega ja eri kontekstis asutatud kirikuid. Nendes tegutsevate koguduste pühapäevased palged või näod on erinevad. Midagi peabki kogudusi üksteisest eristama, et nii lähestikku asuvad kirikud siiski suudavad pühapäeviti ka peaaegu ühel, kattuval kellaajal jumalateenistusi pidada. Milline näeb Jaani kirik välja? Eks ta näeb välja eeskujuliku, viiele õppiva usina ja tubli lapsena. Aga õnneks on kõik lapsed tublid.

Milline oleks teie soov Jaani kogudusele?

Minu hea soov Jaani kogudusele oleks täiesti isiklik. Ka seda jutlust ette valmistades üritasin ma küll Genit, küll muid materjale internetist lapates leida üles oma juuri, mis on Jaani kirikuga seotud – ja need on täiesti olemas. See oli ka põhjus, miks ma ise siia 1990. aastal leeri tulin – minu isapoolne suguvõsa, kes oli Läänemaalt Tallinnasse jõudnud, leidis oma kodukoguduse Jaani kirikus. Kuid üks asi on mul veel jäänud leidmata. Väidetavalt on keegi minu nimekaim – Viilma nimest rääkides – olnud siin kas kirikuteenija või kirikuabiline või köster. Tore oleks leida need juured üles. Sellest edasi liikudes on ka mu soov isiklikku laadi: et see kogudus paeluks ja koondaks endiselt inimesi nii nagu mesilaskärg kõiki neid mesilasi, kes on laiali lennanud – et nad tuleksid siia tagasi. Tundub, et igaüks, kes tagasi tuleb, toob midagi ka kaasa. Siit kogudusest ei võeta ainult kaasa, vaid siia tuuakse ka tagasi. Ma soovin, et Jaani kogudus oleks niimoodi alati kasvav kogudus. Kaasa võib tuua mida iganes: alates annetusest kuni oma sõprade-tuttavateni.

*****

(Fotol: Hetk hommikuselt protsessioonilt, mis kulges Püha Vaimu kirikust Vabaduse väljakule.)

Kalender

E T K N R L P
2
5
8
9
12
13
15
16
19
20
22
23
26
27
29
30

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net