Koguduse lood

Enneolematu kontserdisari kogu Tallinna ajaloos!

kellamäng

Tallinna Jaani kirik tähistab 17. detsembril oma 150. aastapäeva. Selleks puhuks seatakse üles kirikutorni 25 kella, mis hakkavad üle Vabaduse väljaku erinevaid muusikapalasid helistama. Kellad on linnarahvale kirikus juba praegu näha ja septembri lõpust kuni oktoobri lõpuni mängitakse nendega ka kirikus sees tervelt üheksal kontserdil. Selleks annavad oma muusikalise panuse paljudel eri kontsertidel ERSO löökpillimängija MADIS METSAMART ja ARSISE KELLADE ANSAMBEL.

Suurejoonelisi plaane tutvustab õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Tuletan veel kord meelde, et kui ühel päeval – palju varem, kui me oskasime loota – 25 kellamängu kella Jaani kirikusse jõudsid ja me need altari ette ja mõned ka altari taha paigutasime, siis oli selleks kindel põhjus. Põhjus, miks me kohe ei hakanud neid torni vedima, on see, et need kellad on nii võimsad ja ilusad, nii kauni häälega, et oli plaan neid näidata inimestele pikka aega, enne kui need torni lähevad novembri alguses. Teine plaan on teha koos nendega kontserte. Kellamängukontsertide arv aina paisus ja paisus ning tänaseks päevaks on lisandunud veel üks – nimelt politsei- ja piirivalveorkester alustab koos solistidega: tulevad kaks koori, tšellist Andreas Lend ja ka üks laulja veel kindlasti. Esitatakse Cyrillus Kreegi „Reekviemist“ ilusaid osasid, mis ongi koos kelladega mõeldud, ja tuleb ka uuemat muusikat.

Politsei- ja piirivalveorkester alustab 30. septembril kell 18. Järgmisel päeval järgneb Arsise kellade ansambel oma kontserdiga. Sealt edasi tulevad kitarrist Tiit Peterson ja tšellist Aare Tammesalu jne, jne, vennad Johansonid veel vahepeale ... Lõpeb kogu asi millegagi, mille kohta muusik Robert Jürjendal ütles mulle hiljuti, et „see on nüüd valmis ja Ellerheinale üle antud“. Tuleb Robert Jürjendali missa maailma esiettekanne. Tütarlastekoor Ellerhein on juba hakanud seda oma koorilaagris harjutama. Ellerheina kontsert on 29. oktoobril, eelmisel päeval on Estonia Seltsi koor veel tegemas oma kontserti ... Nii et igal laupäeval ja pühapäeval – välja arvatud üks pühapäev, 22. oktoober, kui on Tooma missa sel ajal – on septembri lõpust kuni oktoobri lõpuni kell 18 kontserdid.

Nende kontsertide omapära on see, et kõigil neil mängitakse ka kellamängu kelladel. Konstruktsioon on välja mõeldud, nüüd otsime ehitajat, kes selle valmis teeb, et see poolteist tonni kellasid ikka püsiks ja et ERSO löökpillimängija Madis Metsamart oleks võimeline liikuma nii kiiresti seal kellade vahel, et ta kõiki neid 25 kahe oktavi kella suudaks õigest kohast lüüa, nii et see oleks ilus. Need üheksa kontserti on Jaani kirikus haruldus. Sealt edasi lähevad kellad üles torni ja sealt kõlavad need juba natuke teistmoodi kui siin all. Hoian hinge kinni, kui esimest korda kellamängu suuremaid kellasid lööma hakatakse – kas lööjal peavad olema klapid peas või peab ka inimesi paluma natuke tahapoole istuda ... Üks on kindel – see saab olema ilus ja võimas elamus.

Madis Metsamart on andnud loa välja kuulutada, et kaheksal kontserdil üheksast ta mängib neid kellasid, ühel kontserdil toimetab kelladega Arsise kellade ansambel.

Sellised hullumeelsed plaanid on. Etteruttavalt võib ütelda, et kui 17. detsembril peaksid kellad üleval tornis esimest korda helisema, siis sellele eelneb see, et Pühavaimu kirikus on enne seda palvus – nii nagu täpselt 150 aastat tagasigi 17. detsembril. Siis on politsei- ja piirivalveorkester – kui ilm vähegi lubab – täiskoosseisus Pühavaimu kiriku ees ja selle protsessiooni ees kõlades toovad puhkpillihelid meid läbi vanalinna siia. Enne Jaani kirikusse sisenemist jäädakse korraks seisma, torniluugid avanevad ja kellamäng peaks siis esimesed muusikapalad meile helistama ning peapiiskop õnnistab kellamängu. Siis liigume sisse ja tähistame Jaani kiriku 150. aastapäeva. Meil on põhjust rõõmustada oma kiriku ja koguduse 150. aasta päeva üle ning siis võib ka natuke kära ja müra teha.“

KONTSERDID:

L, 30.09 kl 18 Politsei- ja Piirivalveorkester, segakoor Akord, Maksu- ja Tolliameti segakoor, Kirderanniku segakoor. Solist Oliver Kuusik. Tšellol Andreas Lend. Madis Metsamart kiriku kellamängu kelladel.

P, 1.10 kl 18 Arsise Kellade Ansambel.

L, 7.10 kl 18 Tiit Peterson kitarril, Aare Tammesalu tšellol ja Madis Metsamart kellamängu kelladel.

P, 8.10 kl 18 Tiia Tenno orelil, Neeme Ots trompetil, sopran Maria Malaha ja Madis Metsamart kellamängu kelladel ja löökpillidel.

L, 14.10 kl 18 Johansonid ja Madis Metsamart kellamängu kelladel.

P, 15.10 kl 18 Robert Jürjendal kitarridel ja elektroonikaga ning Madis Metsamart kellamängu kelladel ja muudel kaunikõlalistel helitekitajatel.

L, 21.10 kl 18 Maris Oidekivi-Kaufmann orelil, Toomas Vavilov klarnetil ja Madis Metsamart kellamängu kelladel. Laulab tenor Oliver Kuusik.

L, 28.10 kl 18 Estonia Seltsi segakoor ja Madis Metsamart kellamängu kelladel.

P, 29.10 kl 18 Tütarlastekoor Ellerhein, Robert Jürjendal. Madis Metsamart kellamängu kelladel. Robert Jürjendali missa maailmaesiettekanne.

Kontserdisarja korraldaja on Tallinna Jaani kogudus.

Tallinna Jaani kiriku kellamängus on 25 eri suuruses kella – kahe oktaavi jagu. Kõik kellad paigutatakse 40 päevaks kiriku kooriruumi ja nendel mängitakse kõigil üheksal kontserdisarja kontserdil. Novembris tõstetakse kellad Jaani kiriku torni ja kiriku 150. aastapäeval, 17. detsembril hakkavad need igal päevasel täistunnil mängima kauneid koraale. Kõik kellad on juba leidnud annetajad, kelle nimed on Hollandi kuninglikus kellavalukojas valatud kelladesse. Ühele, paljude annetajate kellale saab veel kuni oktoobri lõpuni graveerida nende nimesid, kes annetavad vähemalt 200 eurot.

******
(Fotol: Viljandi Jaani kiriku kellamängu kellad.)

Kalender

E T K N R L P
1
4
7
8
10
11
15
18
21
22
24
28
29

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net