Vabaduse plats 1, Tallinn

Avatakse Viive Noore isikunäitus „Valguses ja varjus“

Viive Noore näitus

Täna kell 17.30 avatakse Tallinna Jaani kiriku galeriis Viive Noore isikunäitus „Valguses ja varjus“

VIOLETTA RIIDAS KIRJUTAB NÄITUSEST:

Graafik Viive Noor illustreerib elu läbi enda.

Tallinna Jaani kiriku galeriis on 7. oktoobrist 7. novembrini avatud graafik Viive Noore isikunäitus „Valguses ja varjus“, millega ta võtab kokku oma viimaste aastate töö, et alustada uut rännakut.

Ettepaneku Jaani kiriku galeriis näitus teha sai Viive Noor galerist Erkki Juhandilt umbes kaks aastat tagasi. Kuna galerii on päris suur, ei tahtnud ta sinna panna sama väljapanekut, mis oli juba mõnda aega ringi rännanud. Seega lükkasid nad näituse edasi ja vahepeal jõudis mõte kunstnikul juba peaaegu ununeda.

Viive Noor ei tee töid konkreetselt ühe väljapaneku jaoks. „Ei ole nii, et võtan mingi teema käsile ja muudkui kribin. Teema võtab minu käsile ja kui aega on, saab reaalsuseks. Kui pole, jääbki vaid minu teadvusesse. Nii ei ole näituste vahel selget piiri, vaid üks teema läheb sujuvalt teiseks üle, justnagu eluski,“ kirjeldas Noor. Ta lisas, et ühel perioodil on ühtmoodi tundega pildid, teisel teistmoodi. Ka ise igapäevaselt kuraatorina tegutsedes valis ta kaasa oma lemmikud, kuid ka veidi rohkem töid, et näha, mis moodustavad tema jaoks võõras ruumis terviku.

Noorel on väga iseloomulik käekiri, mis hakkab silma ja jääb meelde. Ta ise leiab, et stiili ei saa välja mõelda, vaid see kujuneb ja tuleb inimese seest iseenesest – inimene muutub elu jooksul ja muutub ka tema stiil. Noorele meeldib raamatuid illustreerida. Ta leiab, et illustratsioon ja graafika ei ole väga erinevad asjad ja kogu kunstiajalugu ongi 20. sajandini illustratsioon. „Illustreeritakse Piiblit, müüte – vahet pole, kas 10 x 5 meetrit või 50 x 20 cm – põhimõte on sama. Ka minu graafika on illustratiivne – see illustreerib minu mõtteid ja tundeid, elu läbi minu,“ rääkis Noor.

Jaani kiriku galeriis väljas olevad tööd on osalt veidi varasemast ajast ja ka sellest, kui ta juba teadis, et näitus tuleb. Pärimisele, milliseid töid on edaspidi oodata, vastas kunstnik naerdes: „Mult on vahel küsitud, kas sa natuke heledamaid töid ka teed? Ma ei saa lubada, aga mõte on küll, et natuke võiks ju midagi helgemat olla. Kuigi Enno Ootsing, või oli see Peeter Urbla, ütles, et nii optimistlikku musta värvi pole ta kuskil mujal näinud kui minu piltidel.“

Viive Noor on sündinud 7. oktoobril 1955. Lõpetanud ERKI 1981. aastal moekunstnikuna (kaitses kaks diplomitööd: moekollektsioon – moe eriala, lasteraamatuillustratsioonid ja kujundus – graafika eriala, cum laude). Raamatukujundaja, illustraator, vabagraafik. Kuulub Eesti Kunstnike Liitu, Eesti Kujundusgraafikute Liitu, IBBY Eesti sektsiooni, Itaalia Eesti Seltsi, Rahvusvaheline Kunsti Laboratooriumi, Mega Arti (Itaalia). Alates 1978 osalenud enam kui 400 näitusel Eestis ja välismaal. Isikunäitusi 90, millest 72 Eestis.

Kirik on avatud T–R kl 10.00–16.00, K 10.00–18.00.

Näituse kuraator: Erkki Juhandi, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Viive Noor: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

 

Kalender

E T K N R L P
2
3
9
10
13
16
17
20
24
27
30