Vabaduse plats 1, Tallinn

Kutsume teid pühapäeval, 29.mail algusega kell 10 EELK Tallinna Jaani kiriku imelise muutumise tänuhetkele!

Pidulik jumalateenistus, millel teenivad vähemalt viis Eesti, Saksamaa, Lõuna-India, Namiibia ja Kõrgõstani luterlike kirikute peapiiskoppi, piiskoppi ja ka meie oma koguduse vaimulikud. Maris Oidekivi orelimängule lisavad trompetitega pidulikkust Indrek Vau ja Martin Pajumaa. Laulab koguduse naiskoor. Sellel jumalateenistusel täname Jumalat Jaani kiriku akende restaureerimise ja uute vitraažide valmimise eest.

Lühike tänuhetk kohe peale jumalateenistuse lõppu umbes kell 11.45.

Pilt 1Pilt 2

Fotodel alumised osad uutest vitraažidest. Need kaks akent saavad peagi ka kirikust seest vastava valgustuse ja ülestõstetud kätega Johannes ja Luukas saavad olema hämaral ajal ja öötundidel Vabaduse väljakule sattuvatele inimestele kui õnnistuse soovijad. Vitraažide kaarjates ülaosades on inglid.

 

Tallinna Jaani kiriku 15 akna restaureerimise ja 10 uue vitraažakna loomise lugu.

Kui 1867.aastal sai see kirik valmis, olid tema akendes vitraažid. 1944.aasta märtsipommituses need kadusid. Kui 2018 aasta talvel TTÜ uurimisrühm tegi meie kirikust termograafia uuringu, sai selgeks, et läbi meie kiriku akende kaob väga palju soojust, tuleb sisse külma ja ka palju müra.

Koguduse juhatus otsustas kohe alustada akende restaureerimise projektiga: restaureerida aknad, panna restaureeritud aknaraamide vahele täiendavad pakettaknad ja paigutada siseraamidesse vitraažid. Acres OÜ alustas kolme idapoolse akna restaureerimist. 2018.aastal suutis Acres OÜ korda teha 3 idaakent. Nendes on juba Eva Jänese poolt loodud vitraažid. Selgus, et enam kui 150 aastased aknaraamid ja piidad on kuni 30% ulatuses pehkinud. Need kohad lõigati välja ja asendati uutega. Raame ja piitasid tuli muuta, täiendada tihenditega nii, et nad sobituksid, ega laseks läbi müra ja tuult.

 Pilt 3

Vitraažide tegija leidmiseks korraldasime galerist Erkki Juhandi juhtimisel konkursi, millele esitas oma tööd kaheksa klaasikunstnikku. Konkursi tingimuseks oli see, et uued vitraažid ei muudaks kirikut pimedaks. Ette oli antud teemad meie kiriku kaitsepühaku, Johannese evangeeliumi lugudest. Konkursi komisjon tunnistas võitjaks vanameister Dolores Hoffmanni.

Töö järgmise aknaga algas 2019.aasta kevadel. Restaureeriti aknaraamid ja piidad. Valmis vitraaž. Kuna leidsime annetajad ka järgmisele aknale, siis sai valmis veel üks vitraaž ja restaureeritud vanad raamid, piit ja paigaldatud piida keskossa uue metallraami vahele ka pakettaknad. Olime lootnud, et suudame aastas korda teha üks kuni kaks akent ja saame nendesse vitraažid. Töö oli väga mahukas, aeganõudev ja kallis. Just viimase pärast ei lootnud me korda saada enam kui kaks akent aastas. 2019 meie lootus täitus.

pilt4Pilt 5

Siis aga saabusid aasta, mil tänu pandeemia piirangutele oli kirikus väga hea teha erinevaid töid. Küllap esimesed vitraažid meeldisid paljudele nii et järgmiste akende jaoks toetajate leidmine ei olnud raske. 2020.aastal restaureerisime osaliselt neli akent ja nendesse paigaldati neli uut vitraaži.

Pilt 6Pilt 7Pilt 8Pilt 9

2021.aastal lõpetasime 2020.aastal alustatud, kuid raha puudusel pooleli jäänud kahe akna välisraami ja piida osade restaureerimise ja pakettakende paigaldamise.

Selle aasta alguses alustati tööd nelja läänepoolse aknaga, kuna eelmise aasta lõpus ja selle aasta alguses annetati kogudusele nelja perekonna ja eraisiku poolt nelja akna vitraažide tegemiseks vajalik summa. Annetajad märkisid, et kuna vitraažide tegija, Dolores Hoffmann on eakas, tuleks viimased neli vitraaži temalt kiiresti ära tellida ja valmis teha. Nii nagu üks annetaja, kes oli juba eelneva kahe vitraažitegemiseks ja siseraamide kordategemiseks annetanud suure summa, annetas sel aastal veel sama suure summa kahe vitraaži heaks. Ülekande selgitusse märkis: „Jumalale auks ja Jaani Kiriku kahe viimase akna toetuseks. Aeg ei kao kuhugi, kuid õige aeg võib kaduda.“

Pilt 10

 Kümnes ja viimane meie kiriku suure akna evangelist Markust kujutav vitraaž koos restaureeritud raamiga sai oma kohale Markusepäeval, 25.aprillil.

 pilt11Fotol paremalt esimene on vitraažide valmistaja Joosep Niitvägi, looja Dolores Hoffmann ja peapiiskop Urmas Viilma viimase vitraažakna pidulikul paikaseadmisel ja õnnistamisel. Markusepäeval, 25.aprillil jõudis kirikusse kümnes uus vitraažaken, millel on kujutatud evangelist Markust

Kuna Tallinna linn otsustas ka omalt poolt toetada akende projekti, siis jätkusid tööd kuue välisraami ja piitade välisosade restaureerimise ja pakettakende paigaldamisega. Suuremas osas saab see kõik valmis mai lõpuks.

Seepärast kutsume teid pühapäeval, 29.aprillil kell 10 algavale jumalateenistusele. Tahame ütelda tänu, teha tänupalveid ja peale jumalateenistuse lõppu anda viimase nelja akna suurannetajatele ja ka eelmist akende suuri annetusi teinutele üle väikesed tänukingid.

Kolme ja poole aastaga 10 uut suurt vitraažakent. Nelja aastaga 15 suure akna raamide ja piitade kapitaalne restaureerimine ja pakettakende paigaldamine vanade raamide vahele. See on olnud väga suur ja vajalik töö. Meie kirik on muutunud palju kaunimaks, vaiksemaks, soojemaks. Lood vitraažides kõnetavad neid, kellel on aega neid tähelepanelikumalt vaadata. Kaks lääneseina vitraaži peaksid olema alates sügisest kirikust väljapoole valgustatud. Ülestõstetud kätega Johannes ja Luukas on õnnistamas neid, kes Vabaduse väljakul kõndimas.

See on olnud suur ja väga korralik töö ja sellesse on paljud andnud oma hea ja ilusa osa. Selle peale on kulunud ligi 270 000 eurot. Suuremaid annetusi teinute nimed on kirjas iga akna alla kinnitatud tänuplaatidel.

Suur tänu kõigile neile, kes on andnud oma ilusa osa eest selle ime sündimisse, Jumala koja kaunimaks, vaksemaks ja soojemaksmuutmisesse! Kokku on olnud annetajaid ligi tuhat.

 

Koguduse õpetaja Jaan Tammsalu ja juhatuse esimees Peeter Raudsepp

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
11
13
18
20
21
24
25
27
28