Küsimustele vastab õpetaja Jaan Tammsalu.
Kuidas ja mis juhul teha eestpalvet?
Kui ma tunnen seda, et ma tahaksin, et ka teised palvetavad kellegi pärast, kes on minu jaoks väga oluline, või ka minu enda pärast, siis tuleks teha eestpalve. On juhuseid, kus inimesed on paranenud pärast eestpalveid ka neljanda astme vähist. Piiblis on Jeesus ise lubanud: „Sest kus kaks või kolm on minu nimel koos, seal olen mina nende keskel.“ (Mt 18:20) Ning pühakiri kutsub meid taas ja taas üles palvetama enda ja teiste pärast. Öeldakse, et palvetage ja olge ühel meelel koos ning Jumal vastab üksmeeles ja usus palutud palvetele. Mitte et üksinda tehtud palved jääksid vastuseta, aga on olukordi, kus me tunneme, et meid on vaja rohkem.
Kui me tunneme, et tahame millegi eest koos teistega tänada või vajame eestpalvet, siis on vaja palve saata õpetajale näiteks meili teel. Aga siis tuleb veenduda, et õpetaja on selle kindlasti kätte saanud. Ma olen avanud pühapäeva õhtul arvuti ja avastanud sealt ööl vastu pühapäeva kell 1 saadetud kirja sooviga mõni oluline mure pühapäevahommikusel teenistusel eestpalvesse võtta. Ma väga palun, et kui te mõtlete väga hilja õpetajale kirju saata, siis pigem saatke kas SMS või veel kindlam oleks püüda helistada hommikul õpetaja mobiilile või kantseleisse. Mul on väga kahju nendest, kes hiljaks jäävad ja kelle palveid me ei saa arvestada. Teine võimalus on tulla kirikusse veerand või pool tundi enne jumalateenistuse algust ja ütelda enda soov, et tahetakse eestpalvet või mälestada kedagi. See on Jaani kirikus väga levinud, igal pühapäeval tehakse kantslist nii mälestamisi kui ka eestpalveid ja kutsume kogudust üles koos tänama ja ka palvetama hädaliste murede lahendamiseks.
Lõunasaali ees on küünlaalused. Millal sinna küünalt panna?
Need on palveküünalde alused. Neid on kolm tükki: üks, parempoolne, on selgelt sõjaohvritele. Vasakul on kaks üldist küünlajalga. Esialgu meil oli üks – meile kingiti üks alus –, aga paari kuu pärast oli see juba nii tihedalt küünlaid täis, et sellega rikuti dolomiitäärt. Siis me saime aru, et inimeste jaoks on küünalde süütamine hästi oluline.
Seda saab teha siis, kui sul on, kelle pärast – või kasvõi iseenda pärast – palvetada, tänada või kui soovid kedagi mälestada. Siis süütad küünla. See on just palveküünalde alus, ärme nimetame seda mälestusküünalde aluseks. Seal võib küünla süüdata ja vaikses palves olla elavate, surnute, raskuste, murede pärast ja teha tänupalveid, sinna võid panna küünla ka siis, kui oled „Peipsi pealt pääsenud“, nagu see teada-tuntud jutustus oli.
Parem, kui sinna oma küünlaid mitte kaasa tuua, sest on olnud olukordi, kus kaasatoodud küünlad on tekitanud tuleohu või sellist suitsu ajanud, et tuletõrjehäire võib keset jumalateenistust tööle minna. Me oleme toonud siia annetuskasti peale piisavalt just nimelt selliseid küünlaid, mis ei tekita kirikus probleeme.
Kui meil on tänu- või eestpalvesoov, aga ei oska seda kirja panna, siis võib tulla õpetaja juurde ja rääkida oma loo ära. Küll tema siis selle palvesõnadesse paneb.
Pühakirjas küsib Jumal nii mõnigi kord inimestelt, kes teda aina paluvad, kuhu jääb nende tänu. Ka kirikutes võib kuulda umbes kümne palve kohta heal juhul ühte tänupalvet. Tundub, et paljud ei leia tänamiseks põhjust. Oleme heaga ära harjunud. Minu igatsus on, et meie kirikus läheksid tänupalved ja palved tasakaalu. Olen kindel, et kui see sünnib, hakkavad sündima imed.
Mõned lihtsad palvenäited
Tänupalved
* Issand, tänu tervena sündinud lapse ja õnnestunud sünnituse eest!
* Tänu, et meie väikene riik saab olla iseseisev.
Eestpalved
* Palume ema pärast, kellel seisab ees raske operatsioon. Aita Sina sellel hästi korda minna.
* Palume kodu pärast, kus pärast vanaisa lahkumist ei ole rahu. Palume rahu ilmalikult maetud vanaisale.
Mälestuspalve
Meeri Vellroid mälestavad tema 75. sünniaastapäeval tütred peredega.
/Ilmunud 16.10.2015/