Koguduse lood

Kellamängu kellad: praegune seis ja võimalused

Tallinna Jaani kiriku 150. aastapäevaks on plaan saada kirikutornis helisema kellamäng. Selleks lastakse Hollandi kuninglikus valukojas teha 25 kella. Kellade annetajatel on võimalik enda ja oma lähedaste nimesid kelladesse valada. Jaani kiriku torni kellade mängus hakkavadki helisema nimelised kellad.

Sellest, mis järjel on kellade muretsemine praegu, räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Kiriku kellamängust on olnud juttu vähemalt pool aastat. Estonia Selts kinkis oma 150. sünnipäeval Jaani kirikule omanimelise kirikukella, E-kella – ja nii see läks lahti. Tegelikult tuleb öelda ausalt, et enne seda oli juba üks perekond oma poja, oma abikaasa mälestuseks ühe mälestuskella kinkinud – see oli aeg, mil ma juba teadsin, et selline kellamäng on tulemas. Ja kui ma neile ettepaneku tegin, et orelivile kõrval võiks olla ka üks suur kell, kui nad soovisid annetust teha, siis nad olid väga tänulikud selle eest. Nii et kõige väiksem kell läks juba enne Estonia Seltsi kella. Seejärel tahtsid ühed uued kirikuliikmed oma vastristitud laste nimedega kella. Need olid kolm kella kõige alguses.

Aga hoiatus-hoiatus! Tänaseks on 15 kella 25-st juba läinud, nende hulgas ka kaks kõige suuremat. Suurima ostis Tallinna Linnavalitsus ja see on nende kingitus Jaani kiriku 150. sünnipäevaks – nii et nemad on oma kingituse juba teinud.

Väiksematest kelladest on ära läinud kõik, välja arvatud üks. Vahepealseid on veel alles. 15 kella on praegu kas välja ostetud või broneeritud.

Hea uudis on see, et üks suurematest kelladest on nimetatud paljude annetajate kellaks ja sinna on igaühel võimalik teha ka 3- või 5-euroseid annetusi. Aga oleme otsustanud seda, et alates 200 eurost selle kella sisse tehtud annetus läheb ka n-ö nimelisse äramärkimisse, kirikukella sisse valamisse. Nii et kui keegi tahab kellegi mälestuseks ta nime seal jäädvustada või enda nime sinna sisse, siis selle annetuse suurus võiks olla vähemalt 200 eurot. Nimed tõesti valatakse sinna sisse. Tegemist ei ole graveerimise või kuskil lihtsalt seinale panekuga, kuigi ka torni alla eeskoja seinale tuleb tõenäoliselt plaat kõikide nimedega, mis kellades on. Aga kellades endas on inimeste nimed valatud kujul.

Asi on läinud kiiremini, kui ma oskasin loota. Ja me ei ole mingit erilist reklaamikampaaniat kuskil alustanudki: oleme mõned korrad kodulehel ja Facebookis sellest rääkinud ja nüüd on ka kiriku eeskojas ja kirikus plakat, kus neist kelladest on kirjutatud.

Broneeritud kell tähendab seda, et inimene on öelnud, et ta kindlasti ostab selle välja enne 1. jaanuari 2017. Kui ta seda ei tee, eks siis tuleb leida kedagi asemele. Mõne kuu pärast hakkame me neid inimesi küsitlema, kas nad on ikka tõsiselt selle mõtte taga.

Järgmise aasta 1. jaanuaril tõmbame joone alla ja siis tuleb Hollandi kuninglikku valukotta anda tellimus sisse ja maksta vähemalt pool summast ära. Kui kell on valatud – kellad valatakse tunduvalt varem, kui need üles pannakse –, siis ümbervalamist enam ei tule, midagi muuta siis enam ei saa.

1. jaanuaril peame tellimuse ära saatma, et seda ikka tõsiselt võetaks. Hollandi valukojas on väga pikad järjekorrad, nad teevad üle terve maailma selliseid kellamängusid ja ka uute kirikute kellasid ning tegemist on tõesti kohaga, kus on järjekord ukse taga, mitte ei oodata, millal mõne kella saaks valada.

Mina olen oma pere nimel juba esimese annetuse teinud ja julgen rõõmsalt soovitada ka teistel seda teha. Meie eelkäijad kinkisid meile kiriku. Anname meie oma väikese või suurema osa, et kiriku 150. aasta juubeliks valmiks kaunis kellamäng. Loodame, et kaunid meloodiad kõlavad meie kiriku tornist vähemalt järgmised 150 aastat.”

15. juuni 2016

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net