Kolmapäeval, 15. novembril kell 17.15 avatakse Jaani kiriku suure saali lääneseinal stendinäitus, kus eksponeeritakse fotosid ja postkaarte kiriku minevikust ja tänapäevast. Fotod on pärit Eesti Ajaloomuuseumi ja teiste Eesti mäluasutuste kogudest.
Küsimustele vastab ekspositsiooni koostaja, ajaloomuuseumi trükistekogu hoidja ENE HIIO:
Mis on tulemas?
Jaani kirikus avatakse vanade fotode näitus. Muuseumi ülesanne ei ole ainuüksi esemete, fotode ja trükiste kogumine ja säilitamine, vaid muuseumiesemed on ikka inimestele vaatamiseks mõeldud. Jaani kiriku sünnipäeva puhul on meil hea põhjus ja võimalus neid fotosid näidata. Näiteks ajaloomuuseumi fotokogus säilitatavad 1870. aastatest pärit fotod Jaani kirikust on haruldased ja nüüd saavad kõik, kel soovi, neid vaadata.
Näitus läheb üles kiriku suure saali lõunaseina. Sein tuleb stende enam-vähem täis. Neid on üle 20. Näituse kujundab Eesti Ajaloomuuseumi kunstnik AIME ANDRESSON. Minu jaoks oli see hästi mugav valik, sest ta töötab minuga ühes kohas. Olen Aimega koos varem näitust teinud. Talle see mõte meeldis ja ta teeb seda rõõmuga.
Kust tuli mõte selline näitus koostada?
Mõte tuli tasapisi. Eks põhjusi ole palju. Ma arvan, et juba paari aasta eest, kui käisin leerikoolis, küsis õpetaja JAAN TAMMSALU, kas ajaloomuuseumis midagi Jaani kiriku kohta ka on. Siis ma hakkasin selle pilguga ringi vaatama. Selgus, et esemeid eriti ei ole, aga on ilusaid fotosid. Nii see näituse mõte hakkas idanema ja lõpuks käisin selle välja ka – et võiks fotodest teha ülevaatenäituse.
Siis läks veidi aega, aga ühel hetkel hakkasid asjad arenema. Õpetaja Tammsalu ja ka koguduse juhatuse heakskiit on näituse koostamisel mulle väga oluline olnud ning olen selle eest tänulik. Alati on rõõm midagi teha või toimetada, kui ideed võetakse vastu ja on toetus – üksi ei tee ju midagi ära.
Kuidas ülesehitus on planeeritud?
Näitusel on kronoloogiline ülesehitus, alustame vanematest piltidest ja kirikuplaanist, mis tuli välja Tallinna linnaarhiivist. Teadsin, et see peab kusagil olema – ja õnneks TIINA-MALL KREEM, hea kolleeg Kadrioru kunstimuuseumist, oligi selle juba linnaarhiivist avastanud. Ta kasutas seda oma doktoritöös. KATRI AASLAV-TEPANDI pani selle nüüd ka koguduse juubeliraamatusse sisse. See, et kirikuplaan tuli nüüd välja, on väga tore leid. Kaarli kiriku plaani näiteks ei ole veel leitud.
Olen näituse jaoks vaadanud nii ajaloomuuseumi kui ka Tallinna linnamuuseumi ja Rahvusarhiivi filmiarhiivi fotosid. Lehitsesin andmebaase, et leida pilte Jaani kiriku kohta. Neid on hämmastavalt palju, lisaks on arvukalt postkaarte.
Näitus on ajaline läbilõige Jaani kirikust ja selle lähemast ümbrusest: vanemad pildid on alguses ja tänapäevased lõpus.
Mis üllatas seda näitust koostades?
Mind hämmastas see, kui lage oli algul Jaani kiriku ümbrus. Oleme harjunud, et see kirik on keset linna, keskväljaku ääres, aga kui Jaani kirik ehitati, siis ehitati see hoopis linnamüürist väljapoole. Eeslinn oli küll olemas, aga vanu pilte vaadates on näha, et kiriku ümbrus oli üsna lage. Praegused hooned Vabaduse väljaku ääres on ehitatud põhiliselt 1920.–30. aastatel.
Kas ka nõukogude ajast on palju fotosid?
Kui oleks rohkem ruumi, siis annaks nõukogude aega sügavamalt kajastada. Praegu väga palju pole: üks stend on nõukogude ajast ja teine on laulva revolutsiooni ajast – rohkem paraku ei mahtunud. Suurem rõhk on vanematel fotodel, tsaariaegseid pilte on vast kõige rohkem.
Kas laulva revolutsiooni ajast on ka olustikulisi pilte? Humanitaarabi jagamisest jms?
Humanitaarabi jagamise pilti kahjuks ei ole. On üks laulva revolutsiooi aegne väljaku vaade, mis kajastab Eesti Vabariigi 72. aastapäeva tähistamist. Seal on Jaani kirik ka nurgeti peal. See on hästi meeleolukas pilt.
Kui kauaks näitus üles jääb?
Esialgu on mõeldud aastaks.