Sel pühapäeval kell 11.45 on kiriku juubeliraamatu „KIRIK KESET LINNA. 150 AASTAT JAANI KOGUDUST“ esitlus. Kirjastuses SE & JS valminud raamatu autorid on KATRI AASLAV-TEPANDI ja TÕNU TEPANDI.
Raamatu sünnist räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:
„Raamat on valmimas. Kohe-kohe hakkavad tulema ilusad paksud raamatud. Vähemalt nii ma loodan, nii ma usun – pole ju veel ühtegi oma käte vahel hoidnud. Trükikoda on andnud lubaduse ühe osa meile novembri keskpaigaks kätte anda – mitte veel kõiki, seda ei jõua.
Need, kes on raamatu ettetellimisest ära tellinud, võivad olla päris kindlad, et nemad saavad oma raamatu kätte. Aga need, kes tulevad esitlusele ja tahavad siit raamatut osta ... saab näha, kui palju tahtjaid tuleb. Aga hoiatus-hoiatus! Ärge üksteist pikali jookske. Raamatut jätkub, ettetellimisel on ära tellitud umbes 1/5 kogu tiraažist.
On päris loogiline, et kui üks kirik, eriti veel nii suure koguduse ja värvika ajalooga kirik, on 150 aastat olnud, siis on viimane aeg anda selleks juubeliks välja kiriku ja koguduse ajaloost ülevaatlik raamat – see on tagasivaade, vaade tänasesse päeva ja natuke ka homsesse.
Kust idee täpselt alguse sai? Küllap me Katri Aaslav-Tepandiga koos seda asja arutasime aasta või rohkemgi tagasi. Ta arvas, et ta võiks proovida, sest on ennegi midagi analoogset teinud. Abikaasa Tõnu Tepandi andis ka nõusoleku, et võib aidata. Nõnda see päris suur projekt nende õlgadele läkski.
Mis tegi meid julgemaks kogu raamatu planeerimisel, oli see, et me saime linnalt toetuse kinnituse väga kiirelt. Mäletan, kuidas abilinnapea Mihhail Kõlvart andis meile üsna kohe suusõnalise vastuse, et sellist projekti toetab linn kindlasti, kuna Jaani kirik on nii palju Tallinnaga seotud ja on nii oluline.
Tol ajal oli meil arvamus, et raamat läheb maksma 9000 eurot. Aga me ei teadnud siis veel, et see läheb nii paksuks ja pilte täis ning et see tuleb täisvärvitrükis. Linn eraldas meile poole sellest summast. Hiljem tuli välja, et raamat läks ikkagi palju kallimaks, aga rohkem me kuskilt midagi küsima pole läinud ja peame ise hakkama saama.
Raamatus on hästi tõsiselt ette võetud esimesed 50 aastat ja üsna tõsiselt on käsitletud ka viimast 20 aastat. Vahepealset aega on fragmentaarselt näidatud: üht aega mahuliselt rohkem, teist natuke vähem kirjeldatud. Otsida sealt seda, et iga 150 aasta kohta oleks kirjutatud kaks lehekülge ja antud üks pilt, ei ole kindlasti vaja. Aga soovid kirikut maha lõhkuda jms lood on saanud raamatus üsna palju ruumi ja faktiliste materjalide tuge sinna juurde.
Ma olen raamatu arvutifailina läbi lugenud ja arvan küll, et seda on põnev lugeda nii neil, kes on koguduse liikmed, kui ka üldse kõigil Tallinna elanikel.
Esimene ülesanne, mida ma Katrile enda poolt kaasa andsin, oli see: „Palun, kui sa hakkad raamatut tegema, siis püüa see teha niisugune, et seda oleks põnev lugeda ja et selle faktimaterjal kannataks kindlalt kriitikat.“ See tähendab seda, et mitte ainult emotsioone sinna panna, nii et igaüks võiks selle ümber lükata – „Nii pole olnud!“ –, vaid et sisu oleks mahlakas ja raamatul oleks korralik kondikava olemas. Ajalooline tõde ja põnevad lood.
Arvan, et see on saavutatud. Näiteks on siin olnud õpetajatest kirjutatud väikesed lood ja igast õpetajast on raamatusse toodud lõik mingist tema kõnest või mõtisklusest, mis iseloomustab üpriski hästi seda aega, millal see on räägitud, või seda õpetajat ennast.
Vaheldumisi on nii ajalugu, emotsioone kui ka teoloogiat. Igaüks võib siit midagi leida.
Kirjastus tuli raamatu taha üsna kiirelt, Katril on olnud kogemus SE & JS-i kirjastusega ja kuna mul on ka olnud selle kirjastusega positiivseid kogemusi, siis me väga ei hakanudki muud otsima. Nad suudavad teha väga sisukaid ja ilusaid asju väga põhjalikult. Nii et ootan põnevuse ja rõõmuga, kuidas see kõik hakkab välja nägema.“