Nii nagu eelmiselgi aastal, saab ka tänavu tulla 24. veebruaril, vabariigi aastapäeval kella 8.15-ks ülevalt Toompealt lipuheiskamiselt alla Jaani kirikusse, et siin pisut soojendada hinge ja ihu ning üheskoos tänada iseseisvuse ime eest ja paluda oma riigile ja rahvale õnnistust. Lõunasaalis jagatakse kuuma teed, kirikus mõtiskleb ja teeb palve õpetaja Jaan Tammsalu. Muusikaga täidavad kiriku laulja Marek Sadam koos Tõnu Laikrega klaveril ning organist Maris Oidekivi-Kaufmann. Kõik on oodatud!
Õpetaja Tammsalu räägib lähemalt:
„Kuidas tekivad traditsioonid? Nende algus on tihtipeale väga lihtne – kellelgi tuleb mingi idee ja kui see idee leiab ka teiste peades heakskiitu ja paneb ka teiste jalad liikuma ning nad kogunevad kuskile ja teevad midagi, siis lähevadki asjad liikvele. Nõnda igatahes juhtuski. Eelmisel vabariigi aastapäeval sai lahenduse lipuheiskamisjärgne küsimus, mis nii mitmelgi oli meeles mõlkunud – et miks meie kirik peaks olema nii tähtsal päeval suletud ja kas see ei võiks kuidagi teisiti olla. Mu enda ja mu abikaasa ja veel mõnede peas oli see küsimus saanud liiga suureks ja lõpuks otsustasime, et me tõepoolest võiksime nendele inimestele, kes tulevad varahommikul poolläbikülmunult Toompealt, pakkuda kodutee peal veel võimalust koos olla, väike palvus teha ja ka tassike teed juua kiriku lõunasaalis.
Eelmisel aastal oli rahvast üllatavalt palju. Sel aastal kordame. Ma räägin natuke ka köögipoolt ära: vaba tee tagamine nõudis päris palju läbirääkimisi, sest juba eelmisest õhtust oleks kogu Vabaduse väljaku territoorium pidanud olema suletud. Nii olid mitmedki institutsioonid arvanud, mõtlemata täpselt ka näiteks sellele, kuidas saaks Vabadusristi juurde lilli panna – see on ju ka üks vabariigi aastapäeva juurde kuuluv tava olnud. Alates eelmisest õhtust plaaniti kogu Vabaduse väljak panna alates Toompea nõlvast nii kinni, et siia ei saa üldse ligi. Kui siis kaitseväe tublid ohvitserid tulid minuga läbi rääkima ja ma avastasin selle tee tõkestamise plaani, siis järgmiseks päevaks oli otsus tehtud, et tegelikult on teekond umbes poole üheksani avatud, treppe mööda saab Jaani kiriku juurest Toompeale üles minna ja saab ka alla tulla. Poole üheksast pannakse liikumised kinni, et turvata see ümbrus, et keegi ei kipuks autoga kuskile sisse sõitma ega lollusi tegema, nagu see mõnel pool Euroopas on kippunud olema. Siin turvariskidega maailmajaos me ju elame ja see ei ole maailmas sugugi ainus koht, kus on riskid olemas.
Kui Toompeal 24. veebruaril lipuheiskamistseremoonia on tehtud, kõik kõned ja laulud on olnud, algab siin, Tallinna Jaani kirikus, hommikupalvus „Eesti Vabariik 99“.
Marek Sadam oli ka eelmisel aastal koos pianist Tõnu Laikrega siin laulmas ja mõtisklemas ning küsis juba siis, et kuidas järgmisel aastal on, ta tahaks tulla. Ma ütlesin: „Tule muidugi!“ Seekord on kirikus muusika poole pealt orel, klaver ja laul. Lisandub väike mõtisklus ja palve. See on maksimaalselt 30-minutiline üritus, me ei kavatse siin konkureerima hakata Vabariigi Presidendi vastuvõtu vms-ga.
Reedel võib tulla, tassikese teed võtta ja siis kuulata väikest mõtisklust. Pärast seda saab siit minna juba oma tegemiste ja pidutsemiste juurde edasi. Kirik on suur. Kõik soovijad mahuvad ära. Presidendi vastuvõtule saab kutsetega. Kuningate Kuninga koja uksed on kõigile avatud. Ilusat oma riigi sünnipäeva!"