Enam ilusamaks ei saagi minna! Neljapäeval kell 18 algab TASUTA kontsertmõtisklus, kus kannatusaja laule laulab Tallinna Jaani kiriku meeskoor PEETER PERENSI dirigeerimisel – seekord altari ees, mitte koorirõdul nagu tavaliselt. Laulude vahel mõtiskleb õpetaja JAAN TAMMSALU.
Mõte selline kontsert teha tuli dirigent Peeter Perensilt. Tema meelest peaks kannatusaeg olema iseendasse süvenemise aeg. „Mida vanemaks ma saan, seda rohkem saan aru, et kannatusaeg võiks olla suurema tähendusega ka mu enda jaoks – eks inimene elu jooksul midagi õpib ka pikapeale,“ ei ole midagi parata selle vastu, et tarkust aina koguneb.
„Koor tahab laulda, muusikud tahavad esineda. Ja kirikukoor laulab kirikukalendrisse,“ põhjendab ta ka meeste soovi. Vastavalt sellele on otsitud muusika.
Kannatusaja kontsert on meeskoori jaoks isegi teatavaks teetähiseks. Põnevust Peeter Perensi sõnul jätkub: „See on avastusretk nii muusikasse, sellesse teksti kui ka iseendasse. Me proovis räägime hästi palju tekstist ja muusikakujunditest, püüame üksteist kuulata, otsida kõrvadega.“ Protsess võtab üsna palju aega. „Aga me eriti ei muretse sellepärast, sest kõik on väga huvitav,“ ütleb ta nii rahulikult ja enesekindlalt, et tahes-tahtmata on kohe ka aru saada, miks mehed tahavad tema käe all laulmas käia.
Meeskoor on siiani püüdnud ja püüab ka edaspidi kirikus laulda just nimelt kirikuaastasse sobivat muusikat. Seepärast tuleb nüüd esitusele kaks osa Hispaania helilooja Tomás Luis de Victoria pikemast teosest, mis on kirjutatud spetsiaalselt kannatusnädala jaoks. On ka Inglise helilooja Thomas Tallise teos, mille meeleolu samamoodi sobib kannatusnädalasse.
Kontsertmõtiskluse alustuseks kõlab rahvapärane koraal „Ma kiitlen ükspäinis neist verisist haavust“, mida mehed laulavad ühehäälselt ja mis samamoodi on kannatusnädala sisuga.
Selle järel tuleb õpetajapoolne sissejuhatus. Peeter Perens on suurepäraselt suutnud õp Tammsalu kaasata: „Selleks, et kannatusaja kontserdil kõik ühte tervikusse siduda ja tulijatele mõte edasi anda, on meil hea meel, et õpetaja Jaan toetab meid oma mõtetega.”
Laulude vahepeal mõtiskleb õp Tammsalu kümmekond minutit. Mõnuga. Üleeile teatas ta ilmselge rahuloluga: „Valmistan seda ette – see on nüüd esimene kord, kui õpetaja ei ole praost ja saabki kogudusetööle rohkem aega pühendada, ka sellise väikese kontsertmõtiskluse tekstid korralikult läbi töötada, viia kooskõlla sellega, mis muusikat lauldakse.“
Viimaks laulavad mehed Aleksander Läte „Kuldrannakest“, mille sõnade autor on Ado Reinvald. „Me laulame teose, mis oma olemuselt on justkui ilmalik lugu, aga kui sellesse teksti hakata süvenema, siis selgub, et niiväga ilmalik see võib-olla polegi,“ jätab dirigent kuulajaile mõtteruumi.
Peeter Perens loodab väga, et praegu õhus olevast kooripoolsest vaimustusest ja huvist paistab midagi ka välja ja nakatab ehk kuulajatki. Õp Tammsalu selles ei kahtle: „Ma arvan, et Jaani kirikus tuleb neljapäevaõhtul ilus hetk.“
(Foto: Heidi Tooming)